Nové přírůstky

13. prosince 2015 v 8:09 | kovarka-eli |  Novinky
Minulou neděli 25. 10. 2015 k nám domů přibyli dva noví kamarádi. Jedná se o dva velké šneky - oblovka žravá (achatina fulica). Chystala jsem se na ně už od léta, ale čekala jsem až bude zase ve městě teraristická burza, protože jsem chtěla mít alespoň malé povědomí o tom, co si to vlastně nesu domů. Tyhle africké šneky má totiž doma kde kdo, ale nikdo netuší, co má přesně za druh, a podle internetu by se to určovalo také velmi těžko, protože jeden druh může mít desítky barevných variant. Stejně jako je tomu asi u všech zvířat, každá achatina má trochu jiné požadavky a navíc jsem myslela i dopředu na to, že jestli se jednou povede potomstvo a já je budu potřebovat někam udat, každy zodpovědný chovatel po mě nejspíš bude také chtít vědět, cože si to kupuje. No nakonec to dopadlo tak, že pán, od kterého jsme je koupili, je tam měl spíš jako takový bonus k hadům a ještěrům a šneci mu vlastně ani nepatřili. Patřili jeho ženě, takže jsme ani jeden neměli páru o tom, co to vlastně je. Nakonec se nám ale podařilo na krabici, ve které je přivezl, najít docela dobře zamaskovaný popisek: achatina fulica. Já byla ráda, že konečně vím, co je to za druh, a pán také, protože jsme si hned se sestrou dva vybraly. Dovezly jsme je domů a dali do připraveného terária v pokoji.Šnečci byli pokřtěni Mou a Kvído (na výslovné přání mé malé sestry psáno s KV). Zatím jsou ještě malí, velikost ulity odhaduji tak na 6 - 8 cm, ale určitě ještě vyrostou. Nevím, kolik jim může přesně být, ale řekla bych, že rok jim ještě není. Vypadá to, že se jim u nás celkem líbí nebo spíš nijak viditelně nestrádají. Jenom mám pocit, jestli jim někdy není zima, asi budu muset koupit výkonnější zářivku, nejlépe terarijní UVB žárovku. Měli by tam mít okolo 26°C, ale zatím se mi nikdy nepodařilo vytáhnout to nad 24°C. Možná jenom vyšiluju, ale když už jsem si je pořídila, chci jim dát to nejlepší. K jídlu zatím dostali salát, mrkev a pampeliškové lístky a časem chci vyzkoušet ještě další zeleninu. Kvůli vápníku musí mít stále k dispozici sépiovou kost. Oblovky nemají žádné zuby, ke zpracování potravy používají tzv. radulu, kterou si potravu "nastrouhají". Jeden večer jsem poslouchala Kvída, jak si naškrábává tu sépiovou kost a bylo to opravdu slyšet - jako když se o sebe třou dva hrubé, tvrdé předměty. Celý den v podstatě prospí zahrabaní v lignocelu (kokosová podestýlka, prodávaná ve zverimexech, vypadá podobně jako rašelina) a aktivní jsou hlavně ráno a večer.


Někteří moji spolužáci ve škole jsou z nich zhnusení, jiným připadjí nudní, ale já si myslím, že je to fascinující a velmi nenáročné zvířátko! Nikam neutíká a nechá se sebou v pohodě manipulovat, nekouše a je vhodné i pro alergiky. Ať si říká kdo chce, co chce, pro mě je to další člen rodiny a už se těším až bude teplo a já je budu moci vzít na venkovní pastvu! :)

A co si myslíte Vy? Už jste je někdy viděli naživo? Stáli byste o to mít takové zvířátko doma?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hiroko von Rabersdorf Hiroko von Rabersdorf | 4. ledna 2016 v 13:04 | Reagovat

Nevím, jestli ses třeba dívala po nějakých textech o fulicách, ale...
Fulicy jsou nejodolnější a nejpřizpůsobivější ze všech oblovek, jsou schopný přežít i mírnou zimu! Takže v podmínkách ČR třeba tu loňskou. V USA je jejich dovoz dokonce zakázan, protože jim vypuštění jedinci ničí urodu (nejmenují se žravé jen tak pro nic za nic). A mám pocit, že dokonce už někdo objevil i vypuštěný jedince na Slovensku... :D
Každopádně, jejich nepohodu poznáš snadno - zahrabou se do substrátu a zavíčkují se.
Pokud se ti normálně "plazí" normálně žerou, nemusíš teplotu vůbec řešit. :)
Můj kamarád je měl dokonce v zimě v průvanu a zvládli to s přehledem.
Pokud máš tedy v terárku 24 stupňů, bohatě jim to postačí. :) Důležitější je vlhkost mají rádi hodně vlhko, hodně chovatelů udává až 90%. My máme v terárcích misky s vodou, takže se šneci sami můžou chodit "osvěžit" případně napít a zároveň to pomáhá zvlhčovat prostředí terárka.
Taky mi příjde, že množit se nám začali teprve, až s přijatelnější vlhkostí (ale 90% jsme dosáhly jen výjmečně, když se v kuchyni vařilo.. :D).

2 kovarka-eli kovarka-eli | E-mail | Web | 9. ledna 2016 v 8:32 | Reagovat

Děkuju za rady. Tenhle článek je už poměrně starý. Teď už tu teplotu také nijak moc neřeším, protože šneci jsou očividně v pohodě. Několikrát denně rosíme stěny terárka a misky s vodou mají také. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama