3. díl: Dostatek času

5. ledna 2016 v 7:50 | kovarka-eli |  Správný výběr domácího mazlíčka
3. Kolik času můžete každodenně zvířátku věnovat? Jak dlouho bývaté v práci/škole? Máte hodně jiných kroužků a zájmů?
(www.ireceptar.cz)

Před koupí jakéhokoli mazlíčka, byste si měli uvědomit, jakou obrovskou zodpovědnost na sebe berete. Tvoreček, kterého si přivezete domů, je na vás od této chvíle naprosto závislý! To Vy se mu staráte o potravu, vodu, hygienu, zábavu, pohyb, někdy mu i nahrazujete další společníky! A to všechno samozřejmě vyžaduje čas a také dost úsilí a empatie. Lidé, kteří jsou od 7 hodin ráno do 6 hodin večer v práci, by si dle mého neměli pořizovat třeba psa.
Pes je velmi společenské zvíře a rozhodně bude psychicky trpět, když ho necháte celý den zavřeného samotného v bytě. Nemluvě o jeho potřebě chodit 3krát denně ven.
Stejnou otázku by si měli ale položit i děti školou povinné. Zamyslete se nad tím, co normálně děláte, když přijdete ze školy. Pokud máte skoro každý den tréninky nebo kroužky a zbytek času se nahonem něco učíte, asi také nebude nejlepší volbou mazlíček, který potřebuje hodně pohybu nebo je mu samotnému smutno. Ta druhá možnost, tedy když nejde ani tak o pohyb, ale spíš o společnost, se dá částečně řešit tím, že budete mít více zvířat stejného druhu, např. místo pouze jedné andulky, koupíte dvě a když nebudete mít čas Vy, ony se trochu zabaví mezi sebou. Neznamená to ale, že se jim už nadále nemusíte vůbec věnovat! Stále budou chtít slyšet Váš hlas, stále se budou chtít proletět po pokoji a dostat něco dobrého k snědku. Ono vlastně stačí, když se do svého zvířátka trochu vcítíte. Představte si den za dnem sedět ve špinavé kleci, bez jakéhokoliv rozptýlení, bez možnosti komunikace s jiným jedincem stejného druhu, jíst pořád dokola to samé a přitom stále čekat jen na trochu pozornosti. No asi by se Vám to moc nelíbilo. Je smutné, že některá zvířata takhle opravdu žijí celý život. Tak nepřipravte stejný osud dalším! U domácích zvířat rozhodně platí přísloví, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Když jim budete dávat najevo svou lásku a budete se jim každý den dostatečně věnovat, stokrát se Vám to vrátí! Váš mazlík Vám bude bezmezně věřit, bude mít radost z Vaši společnosti a Vy se budete moct těšit z každodenních malých radostí a zážitků.
ŘEŠENÍ? Je třeba opravdu pečlivě zvážit, kolik času jste schopní nebo ochotní mazlíčkovi denně věnovat. I časově vytížení lidé mohou mít doma zvířátko, ale musí se tomu přizpůsobit jeho druh. Některá si vystačí víceméně sama, ale jiná vyžadují každodenní několikahodinovou pozornost a aktivitu. Někdy může být řešením mít více jedinců stejného druhu, jako třeba více andulek, více pískomilů, atd. Ale pozor, některá zvířata jsou vyloženě samotářská a kromě jedince opačného pohlaví v době rozmnožování by nemusela větší skupinu na malém prostoru strpět a mohlo by dojít i k vážným zraněním!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama