4. díl: Proč?

13. ledna 2016 v 21:03 | kovarka-eli |  Správný výběr domácího mazlíčka
4. Proč vlastně mazlíčka chceme a kde by bylo nejlepší ho koupit?
(zdroj obrázku: pomocne-ruce.cz)

Možná se to může zdát jako divná otázka, ale odpovědět si na ni je také důležité. Takže jaká očekávání máte od budoucího mazlíčka? Chtěli byste pohyblivého a energického akrobata? Vytrvalého běžce na dlouhé procházky? Nebo raději línějšího a mazlivějšího kamaráda, se kterým si večer budete hovět na pohovce? Hledáte společníka, aby Vám nebylo smutno? Nebo byste se chtěli společně účastnit výstav a soutěží? Plánujete snad zakládat chov?
S tím, jak si na tohle odpovíte, hodně souvisí kde by bylo nejlepší zvířátko koupit. Jestliže se toužíte stát majitelem výstavního psa, kočky, králíka,... nejlepší by bylo najít si nějakou spolehlivou chovnou stanici, která se na šlechtění zvířat pro výstavy zaměřuje. Tam také dostanete tzv. PP, neboli průkaz původu, bez kterého se výstavách a závodech většinou neobejdete. Naopak pokud chcete prostě jenom kamaráda, možná by bylo dobré dát druhou šanci některému zvířátku z útulku. Možná to nevíte, ale existují i lidé, kteří provozují útulky i pro malá zvířátka, jako jsou potkani a králíci ,a ne jen pro kočky a psi. A ne všechna zvířata z útulku bývala týrána a jsou psychicky nevyrovnaná a agresivní. Některá utekla a ztratila se, majitelé se o ně z nějaké vážného důvodu, jako je třeba alergie nebo stěhování, nemohli dál starat nebo se třeba jen nečekaně narodila mláďata a nebylo na ně místo.
Nejjednodušší volbou pro většinu lidí je nejspíš nějaký obyčejný zverimex. Ale tam pozor! Existují celkem kvalitní zverimexy, kde mají zvířata v podstatě vše, co potřebují, ale je potřeba si to zkontrolovat. Jak velké klece/terária/akvária tam jsou? Je v miskách kvalitní a vhodné krmení? Kolik zvířat je v jedné kleci/teráriu/akváriu? Jak se zvířata chovají? Jsou apatická a bojí se procházejících lidí nebo spokojeně žerou něco z misky, uvolněně odpočívají nebo si hrají? Jak vypadají po zdravotní stránce? Jsou rozdělená podle pohlaví? Je personál ochotný zákazníkům poradit a ví vůbec o zvířatech něco?
Pak také samozřejmě záleží na povaze daného zvířátka. Tu už nemůžete tak dobře odhadnout, ale přeci jenom pro jednotlivé druhy a plemena jsou typické určité vlastnosti. Potkan je třeba velmi chytré a učenlivé zvířátko, ale někdy až tak živé, že je skoro nemožné se s ním pomazlit. Morče naopak nedonutíte předvádět moc složité akrobatické kousky, ale dokáže si každý večer lehnout a blaženě se nechat třeba dvě hodiny v kuse hladit. Mezi psy pak existuje nepřeberné množství plemen všech tvarů, vellikostí, specifických vlastností a povah, mezi kterými si můžete vybírat. Záleží jen na vás!
ŘEŠENÍ? Dobře si rozmyslete, co od mazlíčka očekáváte, ať potom nejste zklamaní. Každé zvíře má své přednosti, ale ne vždy dokáže splnit vaše někdy přehnaná očekávání. Nespěchejte a pečlivě si svého nového kamaráda vyberte. Také si dobře prověřte místo, odkud jste se rozhodli ho koupit. Na první pohled může vše vypadat v pořádku, ale nenechte se zmást prvním dojmem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama