Nečekaná návštěva

9. ledna 2016 v 8:50 | kovarka-eli |  Z přírody
Nedávno za mnou večer přišel taťka a říká, že mamka má pro nás překvapení. Já jsem se zeptala, jestli je to nějaké nové zvíře. :) Byla to sranda jenom zčásti, i když jsem věděla, že v našem současném stavu by jsme si asi žádné další nechat nemohli. Taťka odpověděl, že zvíře to je, ale že si ho nenecháme. Jen ať se necháme překvapit.

Mamka asi za půl hodinky dorazila a nesla malou krabičku. Chtěla, ať přineseme malé skleněné terárko, ve kterém jsme dřív měli pulce. Když jsme se znovu sešli kolem stolu, vysypala do terárka takovou malou černou myšku. Dostala ji od jedné kamarádky, která ji našla v práci a potřebovala se jí zbavit, aby z toho nebyl nějaký problém. Ta si myslela, že je to rejsek. Ale taťka po chvilce zkoumání a nahlédnutí do jedné z našich stovek knih, prohlásil, že je to bělozubka bělobřichá. Trochu vzácnější druh bělozubky, která žije spíš v teplejších oblastech republiky. Nevíme, jak se sem dostala.
Teď se jenom tak plácala v terárku. Byla vyčerpaná a vyděšená k smrti. Celý den byla zavřená v kyblíku a snažila se vyskočit ven. Pak ji zavřeli do menší krabičky a ocitla se na našem kuchyňském stole. Chvíli jsme si ji ještě prohlíželi, změřili jsme ji a nafotili.
Rozhodli jsme se, že ji raději teď hned vypustíme zpátky do přírody. Doma jsme si ji opravdu nechat nemohli. Je hmyzožravá, takže bychom ji ani neměli čím pořádně krmit. Venku v jedné opuštěné zahradě pár kroků od našeho domu by jí mělo být dobře, pokud se dokáže z toho šoku vzpamatovat. Ale ani tím jsem si nebyli jistí. Byla opravdu hodně slabá.
Jakmile jsme vyšli před dům, viditelně ožila. Bylo příjemně chladno, ale ne moc velká zima. Odnesli jsme ji k plotu té vybrané zahrady a položili na zem. Doufali jsme, že se sebere a uteče, ale ona jen kousek popolezla a zůstala ležet v takové malé prohlubni. Ještě jsme počkali, ale k ochodu se neměla, tak jsme ji přikrili suchým listím a trávou a doufali jsme, že druhý den už bude pryč.
Bohužel nebyla. Odpoledne ji taťka našel na stejném místě, kde jsme ji včera nechali. Bylo toho na ni moc, tu noc nepřežila. Pro malé hlodavce je velký stres nebezpečný a tahle chudinka si opravdu zažila své. Ale stejně si myslím, že takhle to bylo lepší, než kdyby se utloukla někde v tom kyblíku. Měla prostě smůlu, že se dostala k lidem moc blízko. Bylo to pro nás určitě zajímavé setkání, naneštěstí se špatným koncem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hiroko von Rabersdorf Hiroko von Rabersdorf | 15. ledna 2016 v 9:19 | Reagovat

Ahoj!
moc pěkný úlovek! pokud bys byla schopná zjistit, kde původně bělozubku našli, tak ji zadej do biolobiu! Zrovna probíhá mapování tohoto taxonu. ;)
(http://www.biolib.cz/cz/taxon/id20504/)

2 kovarka-eli kovarka-eli | E-mail | Web | 15. ledna 2016 v 13:22 | Reagovat

Myslím, že už to zjistit nepůjde. Ještě to zkusím, ale šance je malá. Ale pokud by se mi to podařilo, na ten biolib se podívám. Moc to s tím neumím, ale k mapování bych přispěla ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama