Úvod

29. ledna 2016 v 9:06 | kovarka-eli |  Jak mluví zvířata, aneb řeč těla
V tomhle projektu bych se chtěla věnovat vysvětlování řeči těla různých druhů zvířart. Nejlépe samozřejmě znám ta svá, takže na většině fotek budou pózovat moji mazlíci.
Zvířata se mezi sebou většinou nedorozumívají pomocí zvuků tak jako my, ale používají nenápadnou řeč těla. Každý pohyb může něco znamenat. Je to také proto, že vydáváním moc hlasitých zvuků by se mohli prozradit predátorům nebo naopak - vyplašit svou kořist.

No a pokud je pro zvířata přirozené dorozumívat se tak mezi sebou, je jisté, že se budou snažit vysílat nějaké signály i k nám. Proto je důležité, abychom alespoň základům jejich řeči porozuměli. Pokud se nám to nepodaří, může docházet k různým nedorozuměním, která mohou končit i kousanci a škrábanci. Ale zvíře za to většinou nemůže. Určitě nás před tím, než se uchýlilo k takhle drastické metodě, varovalo, že se mu naše chování nebo něco jiného nelíbí, ale my jsme na tyhle jemné narážky nereagovali, tak přistoupilo k razantnější metodě.
Ale neplatí to jen pro případy, kdy hrozí nějaké zranění. Někdy nám chce náš mazlíček projevit svou přízeň, ale použije k tomu trochu zvláštní způsob, který my nepochopíme a třeba ho za to i potrestáme. Co si pak má o tom myslet? Velmi to může pošramotit jeho důvěru k nám. Naopak pokud budeme respektovat jeho potřeby a způsob komunikace, začne nám víc věřit a třeba nás začne pokládat za kamaráda.
Ale i obecně, když pozorujeme našeho miláčka jak si hraje, zkoumá své okolí nebo cokoliv jiného, je určitě mnohem zábavnější alespoň trošku tušit, co se mu přitom asi honí hlavou.

Nechci ze sebe dělat přímo odborníka na tohle téma, ale za tu dobu, co se pohybuji kolem zvířat, jsem už nějaké zkušenosti nasbírala a ráda bych se s vámi o ně podělila a třeba vám tím i pomohla.

První díl se bude týkat potkanů, protože tam mám asi nejvíc nafoceného materiálu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 budejovicke-tlapky budejovicke-tlapky | Web | 2. února 2016 v 6:48 | Reagovat

Už se moc těším, potkánky mám hrozně ráda, ale nikdy jsem je neměla, tak se i nich ráda něco dozvím :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama