TERA burza v Českých Budějovicích

25. února 2016 v 7:35 | kovarka-eli |  Novinky
V neděli 21. 2. jsme již podruhé navštívili TERA burzu a kromě věcí vyfocených nahoře jsme si odnesli i krásný zážitek a spoustu nových informací a zajímavostí.

Bohužel nemám žádné fotky přímo odtamtud. Pro burzu byla vyhrazena jedna místnost v Spolkovém a kulturním domě SLAVIE (stejně jako vždy) a celá místnost byla většinu času doslova nacpaná lidmi, takže focení bylo v podstatě nemožné a navíc jsem si ani nebyla jistá, jestli je to dovoleno. Burza trvala 4 hodiny - od 9:00 do 12:00. Od jedenácti už si většina lidí nakoupila, takže dav trochu prořídl, ale zase už část vystavovaných zvířat byla pryč. My jsme přijeli asi v deset a odjeli kolem půl dvanácté. Podle mě to tak je nejlepší. Vidělu jsme všechno, co jsme chtěli, ale vyhnuli jsme se prvnímu největšímu návalu. Ale i kdyby ne, určitě stojí za to tuhle burzu alespoň jednou vidět. Takže pokud bydlíte v Budějovicích (stejně jako já :D) nebo se zrovna nacházíte někde poblíž, určitě se přijďte podívat. (webovky burzy a facebooková stránka)
Na téhle akci se mi také moc líbí, že i když přijdete každý měsíc, nikdy to nebude stejné. Pokaždé přijedou jiní chovatelé a vystavovatelé, takže vždycky můžete objevit něco nového.

Tenhle měsíc byla nabídka docela pestrá. Různí hadi (krajty, užovky a další, které jsem ani neznala), spousta ještěrů (agamy - do těch jsem se úplně zamilovala, leguáni, bazilišci, chameleoni, gekoni), malé i velké želvy, akvarijní rybky (tam s určením druhů nemůžu moc posloužit), velké množství hmyzu a dalších bezobratlých, kteří se chovají v zajetí (strašilky, pavouci, štíři, kudlanky, mnohonožky, achatiny :),...), morčata (dlouhosrstá i krátkosrstá, drátěnky, úplně holá), syrší/zlatí křečci, potkani a myši (určené ale spíš jako krmení) a kromě toho spousta příslušenství a krmení (nejrůznější terária, akvária, zářivky, UVB žárovky pro plazy, rostliny do terárií i akvárií, misky, krmné saranče, cvrčci, mouční červy,... zkrátka co vás napadne). Kdo hledal, našel i odbornou literaturu, kalendáře, příručky a další. Je to sice hlavně teraristická burza, ale není to nijak přímo omezené na teraristiku. Několik lidí mělo i kaktusy a jiné sukulenty, orchideje, bromélie a další pokojové rostliny. Morčata a křečci se samozřejmě také neřadí k teraristice nebo akvaristice :).

Každý chovatel, kterého jsme poprosili, nám ochotně vysvětlil všechno, co jsme chtěli vědět. Někteří nám dokonce půjčili do ruky své chovance. Podruhé v životě jsem si pochovala "nahaté" morče. Jsou hrozně horká. Kvůli tomu, že nemají srst a nejsou tak chráněná před chladem, mají vyšší tělesnou teplotu.
Měla jsem na ruce i zhruba deseticentimetrovou kudlanku. Tohle zvíře mě také fascinovalo. Bohužel jsou masožravé a jejich hlavní potravou je jiný hmyz. Snažím se už nějakou dobu vyřešit nevyřešitelný problém. Jak chovat zvíře, které se živí hmyzem, aniž bych musela žít v paneláku mezi uprchlými crkajícími cvrčky :). Zatím jsem nic nevmyslela a i většina chovatelů nám bohužel v neděli potvrdila, že když někdo chová kupříkladu ještěra, musí se smířit i s cvrčky jako se spolubydlícími.
Ale mojí největší láskou se nakonec staly agamy vousaté. Už dřív se mi líbily, ale teď o víkendu jsem z nich byla úplně unešená. Dost dlouho a podrobně jsme si povídali s jedním pánem, který jich má doma kolem šedesáti a jejich chovem se zabývá už velmi dlouho (celou dobu jsem směla jednu z nich držet a hladit :D) Jsou pro něho jako děti (stejně jako pro nás všichni naši mazlíci), všechny měl zvyklé na jakoukoliv manipulaci, včetně hlazení a mazlení, drbání kartáčem, pusinky, koupání. Ukázal nám na mobilu spoustu videí a fotek - jak má správně vypadat terárium, venkovní výběh, krmení a koupání. Pokud by někdo o agamách uvažoval, tohoto chovatele mohu vřele doporučit (myslím, že tohle je jeho facebook). Myslím, že i agama jako taková je pro začátečníka vhodný ještěr. Nejsou nijak moc kousavé, neutíkají tolik jako ostatní ještěři (když budu citovat jednu chovatelku: Agamu najdeš tam, kde jsi ji odložila. Nebo o kus dál, když má jasný cíl, třeba v podobě cvrčka.) Kromě hmyzu se živí i zeleninou a třeba listy pampelišek. Když si zvyknou, nechají se i koupat a drbat, což je určitě zábava. Vypadají pichlavě se všemi těmi ostny a tak, ale jsou do ruky příjemné, vážně. Nevím, jestli je to tak jen u těch mladých, ale ty trny jsou vlastně měkké. Samozřejmě mají drápy, ale to má každý ještěr. Ale její bydlení je už o dost náročnější. Jak finačně, tak prostorově. Nebudu to tady vypisovat, kdo bude chtít, najde si to sám. :)
Pak jsme si ještě pochovali pagekona řasnatého. I když nevím, jestli se dá říct pochovali. Hrozně utíkal a skákal. Mně vlastně jen přeběhl přes dlaň. Ale i za ten malý okamžik, jsem ucítila, že má neuvěřitelně jemné a heboučké prstíky. Stejně jako všichni gekoni mají i pagekoni na konci každého prstu takovou přísavku, díky které dokáží skvěle šplhat i po hladkém povrchu. Kromě hmyzu se živí i ovocnými kašičkami (které necvrkají :)), ale hmyz bohužel také potřebují. Navíc nevím, jak bychom to dělali v létě, když jezdíme na chatu. Stěhovat terárium není jen tak. S našimi šneky je to něco jiného. To je malé a kromě jednoho světýlka nic nepotřebují.

Ještě pár slov k mému nákupu. Žádné zvíře jsem si domů nepřinesla, ale pár užitečných věcí ano (foto nahoře). Ta průhledná krabice má shora ve víčku kruhovou dýchací síť. Chci ji použít jako líheň pro malé šnečky nebo v ní můžu šneky transportovat, když to budu potřebovat. Krásnou knížku o oblovkách z edice Abeceda teraristy jsem dostala od jedné mé známé a včera večer jsem ji skoro celou přečetla. Je tam hrozně pěkný obrázkový atlas spousty druhů oblovek a užitečné rady k chovu. Něco mi přišlo trochu nedořešené, ale jako základ naprosto postačující. V těch dvou pytlících jsou snad nějaké vitamíny pro šneky, ale mám takový dojem, že je to z většiny krmení pro rybky. No ale snad jim to nemůže ublížit, tak proč ne. Zkusím, jestli jim to bude chutnat. A ten papír je stručná příručka k chovu agam (prý kdyby jsme si to přece jen rozmysleli).

Na tuhle burzu se určitě chystám znovu. Časem bych to chtěla zkusit i jako vystavovatel a prodejce.


A co vy, přijdete se podívat? Nebo už jste tuto burzu někdy navštívili?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama