Ornitologická zajímavost

26. března 2016 v 10:40 | kovarka-eli |  Z přírody
Tohohle zvláštního kosa se podařilo vyfotit mamce, když s mojí sestrou venčily útulkového pejska v českobudějovické Stromovce.

Spoustu lidé by asi ani nenapadlo, že je to (ne)obyčejný kos černý a říkali by si, co to viděli za exotického ptáka. Nicméně je to opravdu kos, jen se zvláštní barevnou mutací - je to albín, ale jen částečně. Albinotická zvířata se občas vyskytnou a u veřejnosti se těší velké oblibě. Jen se přiznejte, že také obdivujete bílé tygry, lvi, jeleny, pávy, krokodýli... Albíni jsou i bílé myšky a bílí králíci s červenýma očima. Všem těmhle zvířatům chybí pigment. Jsou proto často náchylní ke spálení od slunce a často mají různé vady kůže a další nemoci. Navíc jim chybí maskovací zbarvení pro jejich druh typické, takže často dlouho nepřežijí, protože se stanou kořistí nějakého dravce. Není to přirozené, ale občas se to stane. Pak existují i zvířata, která jsou albíni jen zčásti. Myslivci třeba občas narazí na srnu, která je bílá jen do poloviny těla a zbytek má normální hnědošedé zbarvení. U kosů už jsem to také několikrát viděla, ale jiný případ mě teď nenapadá...
Tomuhle chlapíkovi to nejspíš moc nevadí. Kromě bílé hlavy můžete vidět ještě i sem tam bílé pírko na břiše a možná v ocase nebo křídlech, ale tam to není moc dobře vidět. Jinak je černý a má i pro kosy typický oranžový zobák.
Určitě to bylo zajímavé setkání. Škoda, že jsem ho neviděla na vlastní oči.

Už jste také někdy zažili takové setkání?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karol Dee Karol Dee | Web | 28. března 2016 v 14:05 | Reagovat

Máš pravdu, vůbec bych v něm kosa nehledala... a potkat ho, určitě by mi to vrtalo v hlavě, protože ty nejběžnější ptáky většinou poznám (nebo měla bych, učím se to ve škole :D). Ze zvědavosti jsem googlila, protože o částečném albinismu slyším poprvé - takže díky za novou informaci!

2 kovarka-eli kovarka-eli | E-mail | Web | 28. března 2016 v 21:24 | Reagovat

[1]: Jé, a našla jsi něco? Já jsem to nikdy podrobněji nezkoumala (myslím na internetu a tak). Ani ten pojem nevím, jestli je správně. Jen jsem se to snažila nějak srozumitelně vysvětlit. Vím, že taková zvířata jsou a pár jsem jich potkala, ale jinak nic dalšího o tom nevím. Když si odmyslíš tu bílou barvu na hlavě, je to stavbou těla klasický kos.
Ale jsem ráda, že to někoho zaujalo. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama