Šnečí nadělení

20. března 2016 v 13:30 | kovarka-eli |  Novinky
Včera, když jsme se s mamkou vrátili z další procházky s útulkovým pejskem, nás doma čekalo velké překvapení v podobě spousty malinkých šnečků.

Po tom, co jsem se svlékla z bundy a bot, jsem šla jako vždy do pokoje, pozdravila jsem odpočívajícího Wigouška, koukla do terárka ke šnekům a chtěla jsem jít dál, ale zarazila jsem se. Otočila jsem se a podívala se ještě jednou a nemohla jsem věřit svým očím. Pod novým, nedávno koupeným kořenem se na povrchu substrátu batolilo aspoň dvacet pidišnečků.
Ti tajnůstkáři Mou s Kvídem nakladli svoji úplně první snůšku a já si toho vůbec nevšimla. Vajíčka byla zahrabaná a schovaná hluboko v substrátu. Docela se divím, že to ve zdraví přečkala, protože skoro všude se uvádí, že pokud chcete, aby snůška přežila, je třeba ji přemístit někam jinam, aby ji velcí šneci nezničili (právě nezadupali pod zem, kde pak často shnije). Před několika dny se tedy zřejmě vylíhli a včera vylezli nahoru. No potom, co jsem se trochu vzpamatovala, začala jsem přemýšlet, co teď s nimi budu dělat (docela logická úvaha).
Usoudila jsem, že bude určitě lepší přemístit je někam jinam. Na minulé TERA burze jsem si koupila takovou šikovnou plastovou krabici, kterou jsem teď připravila a dala jsem se do sčítání nových přírůstků.
Šnečata měřila celá kolem 0,5 cm a na ulitkách už byly vidět základy kresby - světlé proužky a tečky. Opatrně jsem je všechny vyhrabala a přendala do menšího pojemníku vedle. Bylo jich 34 a 3 nevylíhlá vejce. Není to nějak strašně moc - achatiny můžou mít klidně stovky mláďat, ale není to úplně málo na to, že jsem teď musela vymyslet co s nimi. Bylo jasné, že všechny si je nechat nemůžeme. Dohodli jsme se, že dorůst si jich necháme deset. Vybrali jsme tedy deset největších a nejhezčích a přemístili jsme je do připravené krabice. Doma se našla i ještě jedna dosud nevyužitá lampička, takže malí šnečci mají vše, co potřebují.
Zbytek snůšky, který je vyřazen, se většinou nechá zmrazit nebo se nabízí na zkrmení (třeba majitelům želv). Může se to zdát kruté, ale je to vlastně přirozené. V přírodě z celé snůšky také přežije jen velmi málo až do dospělosti, právě proto jsou snůšky tak početné. Takhle je to sice výběr umělý, ale pořád platí to samé. Přežije nejsilnější. Navíc zrovna achatiny immaculaty mají poměrně časté snůšky, takže za chvíli tu můžu mít dalších třicet šnečků a to opravdu nejde. Taky mi jich je líto, ale co s nimi? Našich 24 vyselektovaných šneků jsme také dali to stejně vybavené (jen menší) krabičky a zatím tam takhle jsou. Inzeruji je na zkrmení.
Těch deset si necháme dorůst. Jednoho z nich si chceme nechat a ostatních devět zkusíme buď prodat nebo darovat. K odběru budou zhruba za 2 - 3 měsíce. Docela se těším na pozorování toho, jak porostou. :D Teď jsou to takové skoro průhledné miniaturky a přijdou mi hrozně roztomilí!
Pak jsem vyndala ještě Kvída s Mou, abych je zkontrolovala a šla jsem je jako vždy vykoupat. Myslím, že jsem po dlouhé době zase objevila dobře viditelný znak, jak je od sebe rozeznat. Už nějakou dobu mi to dělalo problém, protože pořád rostou a rýhy, podle kterých jsme je doteď poznávali, se přesunovali stále níž, až už nejsou skoro vidět. Řešení se teď našlo v kresbě a pruzích na ulitě. Když pak přišel na řadu Kvído, našla jsem na něm ze strany přilepeného ještě jednoho malého šnečka - "sirotka", jak ho nazvala Janička s mamkou. Protože za chvíli vylezl - naše metoda, jak zjistit, jestli je v pořádku :), přidali jsme ho ještě k těm, co si chceme nechat. Dneska ráno jsme objevili vedle jednoho z velkých šneků další miminko. A protože bylo hodně velké, také bylo přidáno k těm deseti vyvoleným. Takže jich je teď 12. Mám pocit, že postupně jich najdu ve velkém terárku ještě víc, ale zatím je celkový počet 36 šnečků a 3 vejce.

POKUD BY MĚL NĚKDO ZÁJEM O ŠNEČKA, URČITĚ NAPIŠTE. BUĎ SEM DO KOMENTÁŘŮ NEBO NA MŮJ E-MAIL: etunga@seznam.cz. JSEM Z ČESKÝCH BUDĚJOVIC A PREFERUJI OSOBNÍ ODBĚR PŘÍMO ZDE, ALE MŮŽU JE DOPRAVIT I DO BLÍZKÉHO OKOLÍ. S posíláním poštou zatím zkušenosti nemám, ale jsem ochotná to zkusit, pokud by na tom někdo trval.
NABÍDKA SE VZTAHUJE JAK NA ŠNEČKY JAKO MAZLÍČKY, TAK I NA TEN ZBYTEK NA ZKRMENÍ.
Achatiny jsou velmi nenáročný mazlíček, vhodný i pro menší děti. Když je poznáte blíž, třeba zjistíte, že nejsou tak nudné, jak si někdo může myslet. Se vším, co se týče chovu, vybavení, krmení,... ráda poradím a pomůžu, poskytnu i psaný návod s praktickými radami a poradenství v budoucnosti. BUDU RÁDA I ZA KONTAKTY NA JINÉ PŘÍPADNÉ ZÁJEMCE, POKUD PŘÍMO VY PO ŠNEČKOVI NETOUŽÍTE. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karol Dee Karol Dee | Web | 28. března 2016 v 14:24 | Reagovat

Ajajaj, ty mě začínáš děsit, podobný článek s týmž obsahem mám na blogu taky..pár let zpátky. Máti má teď nově želvu, škoda, že ji neměla dřív, aspoň bych měla ty malé potvůrky jak efektivně likvidovat - i když na to bych asi neměla srdce, zbavovala jsem se jen vajíček.

2 kovarka-eli kovarka-eli | E-mail | Web | 28. března 2016 v 21:04 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář. :) Jestli se mi bude tohle stávat častěji, tak nevím, co budu dělat. Já měla také v plánu nějak se zbavit už vajíček (přece jenom je to lepší než zabít toho malýho šnečka, že?), ale vajíček jsem si nevšimla včas, takže se vylíhla... Ale ten zbytek, co nechci nechat dorůst, už se mi podařilo udat. Vzal si ho jeden chovatelský kroužek z DDM v Budějovicích. Tak mám o jednu starost méně. Ale zjistila jsem, že asi nebude vůbec snadné udat právě ty šnečky na mazlíky. Už jsem měla pár lidí, kteří by třeba zájem měli, ale zatrhli jim to rodiče (většinou maminky :D). No uvidíme, ještě je čas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama