Listonohové

17. dubna 2016 v 8:38 | kovarka-eli |  Vzpomínáme...

Listonoh. Už to jméno zní hodně zvláštně a myslím si, že lidé, kteří se nějak hlouběji nezajímají o biologii, vůbec nemusí vědět, že něco takového existuje. Ve škole se o nich učí, ale kdo by si všechny ty brebery pamatoval, že? Ale opravdu jsou a několik jsem jich nějakou dobu měla dokonce doma.
Listonohé jsou malí vodní korýši (listonoh americký, kterého jsem měla já dorůstá délky 4 - 5 cm), patří tedy mezi členovce. Jsou velmi starobylým druhem, poprvé se na Zemi objevili před 2 miliony let a od té doby se jejich tělesná stavba moc nezměnila. Na fotce nahoře je vidět štít, který zakrývá v podstatě celé tělo. Dále mají ocásek na konci rozdělený do dvou štětů. Zajímavé také je, že mají celkem tři oči. Dvě jsou větší a dobře viditelná, třetí se nachází trochu výš mezi nimi a reaguje hlavně na změny světla (není to tedy oko v pravém slova smyslu, že by s ním něco doopravdy viděli). Tak to by byli takové ty obecné informace a teď k mé chovatelské praxi.

Z tohoto popisu vás může napadnout, že sehnat něco takového asi nebude lehké. Opak je ale pravdou. Vajíčka listonohů i s veškerým příslušenstvím (i když o kvalitě nádržky by se dalo spekulovat) a návodem se dají koupit v nějakém větším hračkářství. Znáte takové ty hry pro malé vědce a tak? Tohle je vlastně jedna z nich - Pravěké akvárium. Dostala jsem ji před několika lety k Vánocům a měla jsem hroznou radost, když se mi několik listonohů opravdu vylíhlo, společně ještě se dvěmi žábronožkami (nevím, jak ty se tam dostali, ale budiž). Péče o ně není moc složitá. Potravu v podobě granulek najdete spolu se vším potřebným uvnitř krabice a když budete krmit podle návodu, bohatě vám vystačí na celý život vašich listonohů. Všechno myslím opravdu fungovalo tak, jak mělo. Snad kromě plastové nadržky na vlastní chov, která nám přišla trochu nepraktická, takže jsme je po nějaké době přestěhovali do malého skleněného akvárka. Na dno přišel jemný písek s drobnými kamínky. Je třeba listonohům zajistit dostatek světla, které je důležité pro jejich růst, a tepla - ideálně 25 stupňů. Lampička bude úplně stačit. Dobré je také používat spíš destilovanou vodu. Když dodržíte těchto několik podmínek, můžete se bavit pohledem na dovádějící hejno listonohů. Stavba těla sice napovídá, že se budou držet spíš u dna, ale jsou pohyblivější, než se může zdát na první pohled. Dokáží dost dobře a rychle plavat. Předvádějí i všelijaké otočky a piruety. Písek na dně byl dobrá volba. Rádi v něm ryli a hrabali. Už si nepamatuju, jak dlouho jsme je měli. Ale mám doma schovanou ještě druhou půlku vajíček a časem bych si to ráda zopakovala. Byl to totiž určitě zajímavý a poučný experiment a svým způsobem mi listonohové přijdou roztomilí. :)

Více fotek najdete v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama