Nechtěné vánoční dárečky

28. prosince 2016 v 13:16 | kovarka-eli |  Zamyšlení

(Zdroj obrázku: www.wikidog.cz)

Bohužel děje se to každý rok znovu a znovu. Zvířata nejsou pod vánočním stromkem nijak vyjímečným úkazem. Rodiče podlehnou nátlaku dětí a při takhle příhodné příležitosti a v optimistické vánoční atmosféře koupí štěňátko, koťátko nebo jiné zvířátko a darují ho dětem jako jeden z vánočních dárků. Na tom samotném by ještě nebylo nic tak špatného. Problém nastává třeba až několik týdnů po Vánocích. Nový pejsek nebo kočička začne být na obtíž. Někdo se o ně musí starat, chodit s nimi ven a to všechno spolu s původními povinnostmi. Navíc nový mazlíček může být divoký, nečistotný nebo prostě nesplní určitá očekávání.


A jak se tahle situace nejčastěji řeší?

V lepším případě odložením zvířete do útulku, v horším případě jeho pohozením v krabici někde na ulici nebo v lese. Já sama chodím vypomáhat do psího útulku s venčením pejsků a tamní zaměstnanci říkají, že nejvíc svěřenců mají vždy po Vánocích a pak po letních prázdninách, kdy je situace hodně podobná (v létě na zvíře čas je, ale po nástupu do školy už se stává přítěží).

Pořízení zvířete je obrovská zodpovědnost. Omýlám to já i spousta dalších blogerů pořád dokola, ale pořád to nestačí! Každý rok se najde tolik opuštěných, nechtěných, pohozených, zanetbaných a někdy i týraných zvířat! Útulky pro kočky i psy jsou stále plné a nevěřili byste, kolik vyhozených králíků, potkanů a dalších hlodavců se každý den odchytí v poli nebo na ulici. Důvody k odložení zvířete do útulku jsou samozřejmě různé, ale zrovna v těchto dnech jsou nově příchozí velmi často nechtěným vánočním dárkem. Pohození zvířete někde venku, navíc v tomhle počasí, je naprosto neodpustitelné, o tom ani nemluvím...

Ale můžeme s tím něco dělat.

V první řadě šířit tohle poselství dál, učit ostatní zodpovědnosti a ukazovat jim, že zvíře nemusí být pouze přítěž a zdroj dalších povinností a starostí. Naopak se může stát naším nejlepším přítelem - takovým, jakým člověk člověku nikdy nemůže být.

Útulky a další organizace, zabývající se touhle problematikou, také potřebují naši pomoc. Samozřejmě některé dostávají určité příspěvky od státu nebo města, ale určitě ne všechny. A čím víc peněz se jim podaří získat, tím lepší péči mohou svým svěřencům poskytnout. Můžete hledat produkty, jejichž koupí přispíváte na nějaký útulek - placky, kalendáře, diáře, cokoliv. Ale nemusíte pomáhat jen finančně. Ve spoustě psích útulků můžete stejně jako já pomáhat s venčením pejsků. Je to oboustranně prospěšné. Oni mají méně práce, pes se projde a vydovádí a vy máte dobrý pocit. Navíc ti, kteří nemohou mít vlasního psa, takto dostanou možnost na chvíli ten úžasný pocit také zažít.

Není to příliš pravděpodobné, ale může se stát, že sami na nějaké takové opuštěné zvíře narazíte. Myslím, že v takovém případě, je naší povinností pokusit se mu nějak pomoci. Nedoporučuje se pokoušet se zvíře sami chytat, mohlo by nás ze strachu zranit a z toho vždycky koukají nepříjemnosti (i kdyby šlo o pouhou infekci). Já sama jsem se ale také několikrát neudržela, abych byla upřímná, a zasáhla jsem osobně (popadnutí zatoulaného psa za obojek nebo chytání laboratorního potkana u popelnic do holých rukou), ale nikomu do nedoporučuji! Uvědomuji si, že to bylo riskantní a nikoho k tomu neponoukám. V případě plazů - neidentifikovatelných hadů nebo ještěrů - to může být přímo hazardování se životem. Mnohem bezpečnější je podat o takové skutečnosti někomu zprávu. Můžete volat na policii, nebo přímo na nějaký útulek, pokud znáte jejich tel. číslo. Ti už vám řeknou co a jak. Napsat na nějaké fórum, stránky, kamkoli. Někdo jiný třeba situaci vyřeší za vás, ale počáteční informace je velmi důležitá. Zatoulané a ztracené psy se často podaří najít právě díky zprávám od lidí, kteří třeba jen zahlédli proběhnout parkem psa bez pána a nahlásili to.

A konečně, pokud jste vy sami novopečeným majitelem takového čtyřnohého vánočního dárku, věřte tomu, že vás potkalo neobyčejné štěstí. Ten tvoreček, který vám byl právě svěřen, si zaslouží mnohem víc než několik týdnů obletování a pak odvržení a odložení do útulku. Pokud se mu budete věnovat, stonásobně vám to vrátí. Může být zdrojem každodenní radosti, pokud jí to ovšem dovolíte. Dejte jim šanci...

Tady najdete pár užitečných odkazů, které by vám mohli pomoci, pokud vám osud těchto zvířat není lhostejný, stejně jako mně.

  • Přehled psů umístěných v útulku v Českých Budějovicích - Všechny tyto psy můžete adoptovat nebo si je vypůjčit na procházku. Sem chodím já, protože v ČB bydlím, ale nějaký takový útulek se určitě najde v každém větším městě. Poohlédněte se v okolí. Adresa toho českobudějovického je Na Zlaté stoce 3. Zde ještě jeho facebookové stránky, kde se dozvíte vše potřebné. Na stejném místě najdete i opuštěné kočky, čekající na nové majitele.
A protože i malá zvířata si zaslouží druhou šanci, existují dnes naštěstí podobné spolky i pro králíky a další menší hlodavce.
  • Potkaní Klokánek (facebooková stránka) - O klasickém Klokánku jste nejspíš slyšeli. Tohle je ten samý projekt, jen se snaží pomáhat opuštěným, zanetbaným nebo týraným potkanům namísto dětí a najít jim nové domovy. Uvítají pomoc v jakékoli podobě. Jak finančí, tak v podobě konkrétních darů - sami jsme posílali krmení, které nám tu zbylo po našich vlastních krysačkách.
  • Králíčci a hlodavci v nouzi (facebooková stránka) - Skupina lidí, kerá zachraňuje králíky a další hlodavce - potkany, křečky, morčata,... a hledá jim nové domovy. Zrovna teď nabízejí kalendáře a diáře s vlastními fotkami zvířátek, která zde našla útočiště. Jejich koupí na tento útulek přispíváte. Můžu je vřele doporučit. Kalendář už mám doma a moc se mi líbí.
Našlo by se toho jistě víc, ale vzhledem k tomu, o jaká zvířata se nejvíc zajímám já sama, dala jsem sem alespoň tohle. S těmito skupinami nebo organizacemi mám osobní zkušenosti, což je další důvod, proč je mohu s klidem doporučit. Pokud nechcete přispívat nějakým fiančním příspěvkem, bude stačit, když se o nich alespoň zmíníte známým. Čím víc se o nich bude vědět, tím větší je šance pro zvířata samotná i pro útulky a jejich fungování.

Nedělám si žádné iluze, že díky tomuhle článku nastane nějaké výrazné zlepšení. Třeba si ho ale pár lidí přečte a tenhle přetrvávají problém si uvědomí a třeba se i rozhodnou sami pomoci. Věřte mi, má to cenu. Vždycky mám ohromnou radost, když se dozvím, že pejsek, se kterým jsem se byla projít, našel nový domov. Nebo když zjistím, že králík, jehož fotky jsem si prohlížela před týdnem na internetu, právě odcestoval k novému majiteli.

Nevím, co víc k tomu říct. Snad jen to, že život se spokojeným zvířetem po boku je lepší než bez něj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 29. prosince 2016 v 10:14 | Reagovat

Tohle chování lidí se mi vůbec nelíbí, zvíře není věc :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama