Recepty

Netradiční pochoutka pro achatiny

21. dubna 2016 v 16:14 | kovarka-eli
Spousta lidí, dokonce i ti, co doma achatiny mají, často neví, že achatiny nejsou stoprocentně býložravé. Ano, rostlinnou potravou se živí z 95%, ale v přírodě se občas dostanou i k živočišné potravě, většinou v podobě nějaké mršiny. Doma jim tuhle součást jídelníčku můžeme dopřát také, např. v podobě sušených krevetek.

Ovocná kašička

29. března 2016 v 18:07 | kovarka-eli
Dneska tu mám další celkem jednoduchý, ale přitom oblíbený recept. Je to vlastně taková hrubší přesnídávka pro zvířata. Už nějakou dobu mi můj králíček Wigoušek odmítá jíst čerstvou mrkev (vezme si jen sušenou, jinak ji tam prostě nechá) a já jsem vymýšlela, jak mu ji nějak lépe ochutit, aby mu víc chutnala i čerstvá, a vzešlo z toho toto:

Narozeninový dort

24. března 2016 v 13:43 | kovarka-eli
Jackie nedávno oslavila své druhé narozeniny a při této příležitosti tu mám recept na narozeninový dort pro potkany. Není vhodný pro výhradně býložravá zvířata - morčata, králíci,... Obsahuje totiž bílkoviny v podobě mléčných výrobků. Dort je udělaný podle receptu z jedné potkaní příručky (jejím autorem je Markéta Čacká, www.utahraptor. cz), takže jsem ho nevymyslela já! Ale je to velmi jednoduché a mojí potkanici to moc chutnalo, tak jsem se rozhodla vám tento recept také doporučit a dát sem k dispozici postup.

Obložený talíř

26. prosince 2015 v 9:51 | kovarka-eli
Dneska takový velmi, velmi jednoduchý recept. Je to spíš taková sranda, ale lze ho využít pro nějaké slavnostnější příležitosti. A je vhodný pro všechna zvířata, která mají ráda ovoce a zeleninu. Na první fotce je menší miska pro potkanice a větší pro králíčka.

Těstovinový salát

19. prosince 2015 v 21:33 | kovarka-eli
A je tu v pořadí už třetí recept. Opět určený hlavně majitelům potkánků, protože obsahuje bílkovinnou složku. Tentokrát tu máme těstoviny s trochou masíčka a zeleniny. U mých holek měl celkem úspěch, pro zpestření se rozhodně hodí.

Ovesná kaše

16. prosince 2015 v 16:29 | kovarka-eli
Tak tady máme další recept. Původně určený pro potkany, ale využít ho mohou i jiní hlodavci, kteří potřebují bílkovinnou stravu. Moje dvě potkanice si moc pochutnaly.

Vlastní suchá krmná směs

14. prosince 2015 v 16:14 | kovarka-eli
Vyrábět si vlastní krmnou směs má několik výhod:
  1. Často je to levnější, než kupovat směsky z obchodu. Hlavně když přísady nakoupíte ve velkoobchodě s krmivy ve velkém na delší dobu.
  2. Víte přesně, co ve směsi je a potažmo, co vaše zvířata doopravdy jí, což je ze zdravotního hlediska důležité.
  3. Lépe se obeznámíte se stravovacími návyky vašeho zvířete, protože zodpovědný chovatel si nejdřív zjistí, co směs musí obsahovat a co v ní naopak být nesmí. I když třeba v budoucnu vlastní směs míchat nebudete, informace z dřívějška Vám určitě usnadní výběr kvalitního komerčního krmiva.
  4. Zvířatům více chutná. Můžete přesně vypozorovat, co v misce zůstává a co naopak mají zvířata ráda, a poupravit ji přesně podle chutí jednotlivcům.

Následující návod je původně určený pro potkany,ale je vhodný pro všechna zvířata, která se živí převážně obilovinami a ne zelenou pící, např. křečky. Ale třeba králík nebo morče by obiloviny jíst neměli vůbec!
Tady je příklad směsi, kterou jsem dělala naposledy:
 
 

Reklama